Simone Biles, o nouă performanță istorică. Gimnasta din SUA a cucerit al 22-lea aur mondial

Simone Biles

Americanca Simone Biles, revenită în competiţie după doi ani, a obţinut al 22-lea său titlu mondial, impunându-se în finala de la bârnă, duminică, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers, relatează AFP.

Simone Biles, care s-a mai impus la Anvers la individual compus şi pe echipe, a obţinut o notă excepţională, de 14,800, talonată de chinezoaica în vârstă de numai 17 ani Yaqin Zhou (14,700). Brazilianca Rebeca Andrade, care a învins-o sâmbătă pe Biles în finala de la sărituri, a completat podiumul (14,300).

Biles are acum în total 29 de medalii la Mondiale.

Tot duminică, britanicul Jake Jarman a devenit campion mondial la sărituri. La 21 de ani, Jarman, campion european la sărituri în această probă, a reuşit primul titlu mondial din cariera sa, cu mai puţin de zece luni înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris.

Cu 15,050 puncte, el l-a devansat pe americanul Khoi Young (14,849), medaliat cu argint sâmbătă la cal cu mânere şi care participă, la 20 de ani, la primele sale Mondiale.

Ucraineanul Nazar Cepurnîi a luat bronzul (14,833), notează Agerpres.

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless, iar reacțiile au fost pe măsură

Americanca Simone Biles a devenit cel mai medaliat sportiv din istoria gimnasticii, după ce a câştigat a doua medalie de aur la Campionatele Mondiale de la Antwerp.

Simone Biles, una dintre legendele gimnasticii mondiale, şi-a exprimat indignarea pentru un videoclip devenit viral, în care o tânără gimnastă de culoare este ignorată în timpul unei ceremonii de decernare de medalii.

Jocurile Olimpice de la Tokyo. Americanca Simone Biles s-a calificat în toate cele şase finale

Superstarul american al gimnasticii Simone Biles, cvintuplă medaliată la Rio în 2016, s-a calificat duminică în toate cele şase şase finale din programul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, terminând pe primul loc în concursul feminin de calificare.

Istoria participărilor naționalei României la Campionatul European de fotbal. Câte victorii au obținut "tricolorii"

Echipa națională de fotbal a României a participat la 17 campanii de calificare pentru Campionatul European.

PSD și PNL vor merge separat la prezidențiale. Cine ar putea fi candidatul PSD, dacă Ciolacu refuză

Deși guvernează împreună, PSD și PNL se pregătesc să meargă pe drumuri separate, la următoarele alegeri.

Investițiile României cresc, dar construcțiile stagnează. Economiștii anticipează o revenire economică

Necesare într-o economie puternică, investițiile din România au crescut în primele luni ale anului, comparativ cu aceeași perioadă din 2023.